Zasady działania USG

Rose Medica (rosemedica.pl/) proponuje profesjonalne USG Kraków. Jest ono niezbędne nie tylko w przypadku ciąży. Za jego pomocą można zdiagnozować rozmaite choroby ginekologiczne, piersi i węzłów chłonnych, jąder i prostaty, a także wiele innych. Nowoczesny sprzęt charakteryzuje się wysoką precyzją i niezawodnością.

Czym jest USG

Badanie USG wykorzystywane jest po to, aby zdiagnozować wnętrze ludzkiego ciała. Wykorzystywane są tutaj fale akustyczne o wysokiej częstotliwości. Oczywiście są one niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Ich przenikanie wgłąb ciała jest zupełnie bezbolesne. Nie uszkadzają one również komórek. Warto podkreślić, że tego typu badanie jest całkowicie bezpieczne. Nie wywołuje ono szkodliwego promieniowania, tak jak badanie rentgenowskie. Plusem jest również fakt, że nie ma konieczności wprowadzania do organizmu żadnych płynów. Ultrasonograf przede wszystkim tworzy zapis kształtów znajdujących się w danym obszarze ciała. Umożliwia to zdiagnozowanie wszelkich odchyleń od normy – odbijają one ultradźwięki, co można zaobserwować na ekranie urządzenia badawczego.
Przetwornik ultradźwięków zlokalizowany jest w głowicy ultrasonografu. Warto wiedzieć, że obraz badania możemy zobaczyć na monitorze dopiero wtedy, gdy impuls akustyczny zostanie zmieniony na elektryczny.

badanie usg -Rosemedica

Przebieg badania USG

Samo badanie USG nie wymaga od pacjenta żadnych czynności dodatkowych. Należy jedynie odsłonić wybrany obszar ciała, czyli np. brzuch. Lekarz smaruje go specjalistycznym żelem, który ułatwia przewodzenie urządzenia. Trzeba mieć świadomość, ze ultradźwięki nie mogą przejść przez niektóre narządy i tkanki. Przeszkodę stanowi np. powietrze w przewodzie pokarmowym i płucach, czy też tkankach kostnych. Z tego względu poprzez badanie USG nie można zbadać czaszki. Wyjątek stanowią niemowlęta, gdyż posiadają one ciemiączko.
W przypadku badania USG jamy brzusznej nie zaleca spożywania ciężkostrawnych potraw już na kilka dni od planowanego terminu wizyty. Takie posiłki mogą nasilić proces powstawania gazów, które odpowiadają za zamazywanie obrazu. Badanie USG powinno być przeprowadzane na czczo. Bardzo ważne jest to, aby bezpośrednio przed badaniem nie palić, gdyż może to zniekształcić obraz. Ponadto na około godzinę przed badaniem zaleca się wypicie około 1-1,5l wody niegazowanej. Istotne jest to, aby posiadać pełny pęcherz. W niektórych przypadkach dzień przed badaniem należy wykonać lewatywę – wszystko zależy od zaleceń specjalisty. Dotyczy to w szczególności mężczyzn wykonujących badania USG gruczołu krokowego.

Leave a Reply