Lepiej być spalonym czy pochowanym w trumnie?

Wiele osób zastanawia się, jaka forma pochówku jest lepsza. Jeszcze kilkanaście lat temu kremacje nie były tak popularne, jak obecnie. Warto dowiedzieć się, jak przebiega proces spopielenia zwłok. Nie każdy ma świadomość, że jest on zgodny z rygorystycznymi standardami. Odbywa się on w godnych warunkach. Należy również dowiedzieć się, jakie zdanie na ten temat ma kościół katolicki.

Kościół a kremacja

Z pewnością wiele osób interesuje, czy kremacja nie narusza zasad wiary chrześcijańskiej. To ważna kwestia dla osób wierzących. Kościół katolicki nie zakazuje kremacji. Może więc być ona wykonywana nie tylko w szczególnych przypadkach. Warunek jest jeden – spopielenie zwłok nie może nastąpić z przyczyn niezgodnych z wiarą. Oznacza to, że prochy zmarłego nie mogą zostać rozrzucone, czy też przechowywane w formie pamiątki. Ważne jest to, aby urna została pochowana do grobu.

Kościół katolicki nie sprzeciwia się kremacji, jednak głosi, że poprzez pochówek tradycyjny okazujemy zmarłemu większy szacunek. Jest to kwestia bardzo indywidualna, a więc każdy powinien podjąć decyzję samodzielnie.

Zalety kremacji

Kremacje wybierane są z wielu różnych powodów. Przede wszystkim zmniejszają one ryzyko zbezczeszczenia zwłok. Jest to również sposób na to, aby stworzyć rodzinny grobowiec. Na uwagę zasługuje fakt, że w miejscu jednej trumny możemy pomieścić nawet siedem urn. Warto również wziąć pod uwagę kwestie ekonomiczne – zakup grobowca to bardzo duży wydatek. Podobnie jest w przypadku stworzenia pomnika. Ponadto o każdą mogiłę należy dbać, co generuje dużą ilość obowiązków. Chowając urny w jednym grobowcu możemy zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas.

Usługi pogrzebowe przeprowadzają kremację w godnych warunkach. W pierwszej kolejności ciało wkładane jest do specjalnej trumny z naturalnych materiałów. Następnie jest ona wstawiana do pieca o bardzo wysokiej temperaturze. Prochy umieszczane są w urnie, która chowana jest podczas pogrzebu. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć, która forma pochówku jest lepsza. Kremacja ma wiele zalet, a więc warto wziąć ją pod uwagę.

1 Comment

  1. Gabriel

    31 stycznia 2020 at 10:13

    Kremacja jest ekonomicznym, wygodnym i coraz popularniejszym rozwiązaniem – szczególnie praktyczna jest, gdy trzeba przetransportować Zmarłego z zagranicy.

Leave a Reply